سال ۵۱ که دادگاه‌ها بود و اعدام‌ها و از این گروه فقط شما و مسعود رجوی اعدام نشدید. ۱۳ نفر را اعدام کردند. کمیته‌ی مرکزی ۱۵ نفر بودید. این طوری که من شمردم دو نفر زنده ماندند و بقیه اعدام شدند.
– این ۱۳ نفری که می‌گویی درست نیست. چهار نفر اولیه ناصر صادق، محمدبازرگانی، علی میهن‌دوست، علی باکری، بعد حنیف‌نژاد، سعید محسن، بدیع‌زادگان، محمود عسگری زاده، رسول مشکین‌فام، همین می‌شود جمعاً نه نفر.
پس در کمیته‌ی مرکزی کلا یعنی یازده نفر بودید؟
– نه ۱۲ نفر بودیم. حسین روحانی در خارج بود و ما در زندان بودیم. نه نفر از دوازده نفر کمیته‌ی مرکزی اعدام شده بودند. بیشترین اعدامی از اعضای چریک‌های فدایی بودند که در زمستان ۵۰ نوزده نفرشان را اعدام کردند. بعدها ساواک سعی می‌کرد در درگیری‌ها بکشند و زنده نگیرند یا زنده می‌گرفتند اعلام می‌کردند که کشته شده، شکنجه‌اش می‌کردند و بعد می‌کشتند.
ببین، نسل شما دارد وارد پارادایم نوینی می‌شود. شما متعلق به نسلی هستید که شانس این را دارید که در دوران فروپاشی ساختارهای ارزشی عمودی و گسترش ساختارهای ارزشی افقی (احترام افقی) زندگی کنید. نسل ما راهی نداشت به جز آنکه ساختار ارزشی عمودی قدیم را در هم بشکند تا ساختار ارزشی عمودی خود را به جای آن بگذارد. این یک دور و تکرار بود. ما آدم‌های این دور و تکرار هزاران ساله بودیم. نسل شما امید آن دارم که از زندان و چاردیواری این دور و تکرار رهایی یابد.

 

خاطرات بهمن بازرگانی

نشر اختران
رقعی
۳۴,۰۰۰ تومان
چاپ اول و چاپ دوم ۱۳۹۷
شومیز

۳۰۴ صفحه

زمان بازیافته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *