استیون هاوکینگ و لئونارد ملودینو در کتاب «طرح باشکوه» از جهان هستی صرفاً مادی حمایت کرده‌اند. در رویکرد آن‌ها همه پدیده‌های فیزیکی و مفاهیمی مانند عشق، معنای زندگی، و هوشیاری و خودآگاهی ما انسان‌ها، در جهان مادی شکل گرفته است.
اما دیپاک چوپرا بر این باور است که حتی تصور این که روش علمیِ حاضر، قادر به توضیح هوشیاری و خودآگاهی باشد دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. مفاهیمی چون عشق و معنای زندگی ریشه در مغز انسان ندارد که بتوان آن‌ها را از طریق روش علمی و شناخت مغز توضیح داد. از دیدگاه لئونارد ملودینو، هیچ چیز سزاوار خلق جهان هستی نیست و این مغز فیزیکی است که خالق ذهن است.
در این کتاب، دیپاک چوپرا و لئونارد ملودینو پاسخ‌های مهیج و ماهرانه‌ای را در مورد مهم‌ترین پرسش انسان ارائه کرده‌اند: آیا ما به‌طور ساده ماشین‌های زیستی هستیم که سرنوشت ما فراموشی و مرگ است، یا موجوداتی فناناپذیریم که موقتاً جسم مادی را تجربه می‌کنیم؟
نویسندگان این کتاب حق منازعه را به جا آورده‌اند و آن‌گونه به این موضوع پرداخته‌اند که شما نمی‌توانید خواندن کتاب را متوقف کنید. این کتاب فصل تازه‌ای در جدال بین علم و دین گشوده است. ارزش این کتاب، با گذشت زمان، بیشتر خواهد شد.

لئونارد ملودینو
مرتضی گرجیان
نشر کویر
رقعی
۳۵۰۰۰ تومان
چاپ دوم ۱۳۹۷
شومیز
۳۹۲ صفحه

جدال جهان‌بینی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *